DIM SUM

Víte, nejsem žádný gastro-expert. Vždycky mě spíš zajímala technická stránka věci. Jak je ta sklenička udělaná, proč je ten porcelán takový a makový a proč nerezová ocel rezaví. Takže pokud jde o názvy, ochutnávání nebo snad přípravu jídla, to opravdu není moje silná stránka.

Proto jsem se dostal do úzkých. Představte si situaci. Jste na výstavišti ve Frankfurtu (Německo) a zrovna Vám představuje Váš kolega z REVOLU novinky, které přivezli. Jsou to krásné věci samo sebou. A najednou se hrdě zastaví u jedné misky s víčkem. Ve chvílích, kdy se zastaví, usměje a zhluboka nadechne, vždycky zpozorním a projevím zájem. To se takhle dělá. Někdy je to doopravdy, někdy je to slušnost. Ukazuje mi nějakou děravou misku s víčkem. Hezké to je, což o to. Kvalitní zpracování. Ale proč tam jsou sakra ty dírky? Na polívku to asi není. Nejsem blb a podle průměru si dokážu představit, že tam proteče voda s nudlí ba i knedlíček z dob krize.
Už, už jsem se chtěl zeptat, na co to je? Ale nestihl jsem to .

To je DIM SUM miska. Říká Erich s takovým, tím výrazem, jako kdyby říkal, že Slunce vychází každý den. Rozhodl jsem se tedy zachovat kamennou tvář. S mírně přivřenými víčky jsem naklonil hlavu doprava o dobrých 20° a prohlásil: „Jasně, to dává smysl, to je cool.“ Usmál se pokýval hlavou a pokračoval ve výkladu. V duchu jsem si dal placáka, že jsem se vyhnul dalšímu trapasu. A co Vám budu povídat. O to tady jde.

Na DIM SUM jsem mohl v klidu zapomenout. Vrátili jsme se domů. Probírali se nasbíranými materiály a tu na mě koukla DIM SUM miska z katalogu. Ale copak mě může nějaká stránka rozhodit? Krásná vlastnost stránek v katalogu je ta, že se dají otočit. Tak jsem ji otočil a zapomněl.

Poté jsme začali pracovat na těchto webových stránkách. A já jsem v našem SHOWROOMU narazil na DIM SUM misku. Vzal jsem si ji k sobě do kanceláře. No vážně.

Rozhodl jsem se, že se té misce podívám na kloub. Mám přece internet. Takže první, co zkusím je wikipedie. Jediné, co mě trošku zaujalo, je asi 7. odkaz, který upozorňuje na 24. díl ze třetí série Simpsonovi. Jinak nic.

Nevadí, jdu gůglit na seznam. Objevil jsem video na youtube, kde nějaký Američan asijského původu vysvětluje DIM SUM. Jestli jsem to pochopil dobře, tak DIM SUM jsou knedlíčky. Můžete je připravit na nekonečno způsobů. Je možnost do nich dát zeleninu, maso, maso se zeleninou. Dokážete si představit, kolik je druhů masa a kolik je druhů zeleniny. Tak už vidíte, kam mířím s tím nekonečnem kombinací. Pak se tam taky říkal, že DIM SUM můžete snídat, obědvat i večeřet. Takže to bude asi docela asijský fenomén.

Proč tedy DIM SUM miska, když jsou to plněné knedlíčky? DIM SUM se totiž připravuje v takových bambusových košících na páře. A tady je ta inspirace. Proto se miska jmenuje DIM SUM! Má perforaci (dírky), protože porcelán je neporézní. Ale jinak inspiraci berou jednoznačně z asijské kuchyně.